Británie a Francie mají v úmyslu od roku 2040 plošně zakázat prodej aut se spalovacími motory a je pravděpodobné, že prodej elektromobilů bude jednou tvořit dominantní část automobilového průmyslu. Technologický posun je patrný z hlediska kapacity baterií, rychlosti dobíjení, co ovšem dotace?

Pokud jde o globální změny a zlomová rozhodnutí, která s nimi souvisí, obrací se lidé i podniky na nadnárodní organizace a podporu vládních institucí. Výrobci, podporovaní vládami, budou v budoucnosti poskytovat klientele cenově dostupné elektromobily, za srovnatelných podmínek jako u vozů se spalovacími motory.

Dotace na elektromobily z Evropské unie se budou týkat i samotných spotřebitelů, dosavadní podpora byla zaměřená jen na podnikatele a samosprávy. V budoucnu by se mělo přikročit k odpočtu DPH, dotacím a dalším motivačním prvkům jako speciálně vyhrazená parkovací místa, nebo zóny, kam auta se spalovacími motory vůbec vjet nesmí, nově budou elektromobily vyžívat české dálnice bez poplatku, parkování v Praze mají už nyní zdarma.

Zlé jazyky hovoří o znečišťování životního prostředí uhelnými elektrárnami a zkázou ve formě energetické neúnosnosti tohoto přístupu, proti jde nejen ministerstvo životního prostředí a technologický pokrok, snižující spotřebu elektřiny, ale i třeba francouzský IKEM, fúzní reaktor s výkonem 500MW.

Tesla, Škoda, všichni velcí zahraniční i tuzemští výrobci chtějí dostat na trh převratné technologie, které dobíjení dovolí třeba i za jízdy.

Až budete vybírat svůj elektromobil, informujte se na našem portálu na možnosti dotací.