Cenově dostupnější model značky, která je synonymem pro elektromobilitu, je obtížné zařadit. O to víc, že v každé zemi, kde se dostává do vedení prodejů elektromobilů, si ji zájemci pořizují z mírně odlišných důvodů. Pro tuzemského majitele může být levnější alternativou k Porsche, hlavy se za ní stále otáčejí. Jaká je Tesla Model 3 ve skutečnosti?

Tesla Model 3 je sportovní vůz

Bez ohledu na chybějící budíky jde o nejsportovnější auto, které se jako sportovní přímo neprezentuje. V porovnání se všemi ostatními elektromobily ve své cenové kategorii má podstatně vyšší zrychlení i maximální rychlost. Drží jako přibité, je responzivní a přesné. Je rychlé už v základní verzi, je velmi rychlé s druhým motorem, je nesmyslně rychlé ve verzi Performance.

tesla-model-3

Do rodinného rozpočtu ho nejspíš nepropašujete, i přes dostatek místa pro všechny pasažéry nebude kufr na dovolenou stačit. Do nákladů podnikatele je to ideální vůz, i proto, že aktuální dotace na elektromobil opomíjejí běžné občany a odpočet DPH bude potřeba. Pro ekologicky smýšlející muže středního věku je to ideální společník a dobře s ním vypadají na fotce.

tesla-model-3

Výkon motoru nebo motorů je daleko nad průměrem ostatních elektromobilů, přitom je Tesla efektivitou a spotřebou srovnatelná, 20 kWh si bude brát, když s ní pojedete pro radost. Řezání zatáček umí excelentně, sedačky mají skvělé vedení, jen brzdy působí zpočátku vzhledem k rekuperaci neochotně. Umělá kůže je příjemná a dobře se udržuje, černé lesklé povrchy ne, dřevo se do Tesly také moc nehodí. Audiosystém je nenápadný a dobře vyladěný, volant působí trochu obyčejným dojmem, skleněná střecha neobyčejným.

tesla-model-3

Tablet reaguje promptně, jen některé ovládací prvky by mohly být větší. Překrývající se okna jsou přehledná, ale určitě přijde intuitivnější systém, možná i vylepšení jinak spolehlivé navigace. Pozor, děti vám zabaví celé auto díky aplikacím pro zábavu, hrám a streamovacím službám.

Tesla Model 3 je moderní vůz

Majitelé BMW, Audi a Mercedesu Teslu 3 podceňují, dokud si do ní nesednou, nerozumí minimalistickému přístupu. Jediné, co Tesle 3 opravdu chybí, je přitom head up displej, údaje o rychlosti jsou natolik mimo zorné pole, že se o ně moc nezajímáte. Ale možná nemusíte, adaptivní tempomat je dokonalý, auto spolehlivě brzdí za vás. Jen ho nezapínejte hned u značky obce, změnu rychlostního limitu zaregistruje systém až s prodlevou a je schopný zrychlovat na devadesátku.

tesla-model-3

Plný Autopilot není dokonalý, bez čar na silnici nemůže řídit za vás, auta, odstavená na krajnici, mu dělají trochu problém. Na dlouhé trase si ovšem odpočinete, obvykle ví, co má dělat, v nové verzi jen občas požádá o cuknutí volantem, aby se ujistil, že dáváte pozor.

Tesla je o skok výš od ostatních elektromobilů ve stejné cenové kategorii. Na dálnici jste s AWD obvykle nejrychlejší, v serpentinách jste sebejistí, ve funkcích toho dostanete spoustu už v základu. Teslou nesdělujete, že chcete jezdit úsporně, ale moderně, a užívat si to. Vyzkoušejte si ji přes víkend.

tesla-model-3

Tesla Model 3 je i není drahý vůz

Jestli máte rodinu, budete směrováni k ekonomičtějším volbám, můžete si koupit něco se 150 kW a vymáčknout z toho 7,5 vteřiny. Jestli máte reprezentovat, budete potřebovat Audi e-Tron nebo Mercedes EQC. Ale jestli je rozhodnutí na vás, budete chtít Teslu.