Nissan Leaf byl v roce 2011 prvním široce rozšířeným elektromobilem na trhu, který na ně ještě nebyl zvyklý. Vypadal modernisticky, nenabízel moc prostoru ani praktického dojezdu, cena byla přitom stejně vysoká jako u auta úplně jiné třídy. Verze 2018 už do nového světa vstoupila jako vyspělý automobil s přijatelným dojezdem a designem, který dělá usedlejší dojem. Pro řidiče spalovacích vozů není interiér ani jízda velkou změnou, nová verze s větším akumulátorem je může snadno přesvědčit k přechodu na elektromobil.

nissan-leaf-2018-zestrany

Právě podobnost s normálním autem je výhodou nové verze Leafu, nabízí už také větší objem kufru. Fyzická tlačítka a funkce se tolik neliší od ostatních moderních aut, na elektrickou část se dá rychle zvyknout. Nissan propaguje regenerativní brzdění formou e-Pedálu, jednodušší přístup je snazší pro pochopení, funkci řidič jednoduše zapne a může zapomenout na brzdu. Pro většinu může být přijatelnější než pádla kolem volantu u jiných značek, nebo přemýšlení, jestli právě nastavená míra rekuperace vůz plně zastaví, u e-Pedálu má jistotu. Trochu času zabere seznámení se s nabídkami informací na displejích, případně ovládání klimatizace a řazení.nissan-leaf-2018-interier

Dojezd je u verze 2018 vyšší, srovnatelný s konkurencí, 300 kilometrů s lehkou nohou nebo i jen přes 150 na dálnici.  S novou generaci elektromobilů jako ID.3 bude Nissan Leaf připravený soupeřit verzí s větší baterií a výkonnějším motorem 160 kW, standardní má 110 kW, která umožňuje poměrně zajímavé zrychlení za 8 vteřin do 100 km/h s maximální rychlostí 144 km/h. I přes 320 Nm není jeho doménou sportovní jízda, sedačky nemají výrazné boční vedení a v zatáčkách se Nissan Leaf chová jen tak nějak průměrně. Výbavy se liší podle ceny, nejvyšší nabízí kombinaci asistencí, nazývanou ProPilot. Menší nevýhodou Leafu je nedostatečné chlazení baterií, které zpomaluje rychlonabíjení a přispívá k vyšší spotřebě při vysokých rychlostech. V extrémním detailu se o fenoménu RapidGate více dozvíte zde.

nissan-leaf-2018-zezadu

Nissan Leaf nové verze je pro mnoho zájemců dosažitelným snem, s ekonomickým provozem, solidním vzhledem i funkcemi.